יותר מזה אנחנו לא צריכים – שלמה ארצי – ינואר24

זמן קריאה: 2 דק'
יותר מזה אנחנו לא צריכים

במאה הימים האחרונים, התהפכו לנו החיים.

במאה הימים האלה, שלמה ארצי מצא עצמו שר בהלוויות, אזכרות, מול פצועים וניצולים, מנסה לנחם, לחבק את הלב הפצוע במילים, בשתיקה.

אתמול, בהופעתו הראשונה מאז, שלמה לא בא לתת שואו, הוא לא בא לשמח, הוא גם לא בא לספק אסקפיזם. הוא בא לגעת בכאב, לנחם היכל שלם. לנסות לרפא במעט את הנשמה הפצועה. לשיר מהלב, הכי אמיתי, חזק ונוגע שיש, כמו שרק הוא יודע. וכמה שזה היה מיוחד.

כמישהי עם קילומטרז’ שלמה ארצי מכובד, ההופעה הזו לא הייתה דומה לאף אחת אחרת. היו היום כל כך הרבה רגעים שבלי להתכוון, ובאופן אירוני עד כאב, הפכו אותה לטובה מכולן.

היתה הופעה נדירה, מלאת רגש, שבכל רגע בה זכרנו בזכות מי אנחנו יושבים שם. היה מופע בכי משותף, לפרקים, של הזמר ושל הקהל. בחירת השירים מדוייקת להפליא, אשר כללה שירים שונים מהסט ליסט הקבוע, כשהמשמעות כל מילה מתחדדת. אין שום סיכוי שאצליח להעביר במילים את מה שקרה היום, אבל אנסה לתעד את שלל רגעי הצמרמורת.

לא מפתיע שאת ההופעה בהיכל, הראשונה מאז פרוץ המלחמה, הוא פתח במהן המילים, אם לא שתיקה. שלמה לבד, בלי ליווי, וכל מילה ננעצת ישר בלב.

הלהקה עולה ומצטרפת לנוף ילדות, ואחריו דבר איתי על המצב, שמבוצע על הבמה לראשונה מזה שנים. כל משפט שם כל כך חזק. עד שנבין את החיים הם בטח יגמרו.

שלמה ממשיך בשיר חייל, אשר נכתב על ידי נמרוד גאון שנפל במלחמת יום הכיפורים, ו 50 שנה אחרי, בלתי אפשרי מבחינתי לשיר “אני חייל ואל תבכי לי ילדה”, כי זה פשוט גורם לבכות עוד יותר

שלמה ארצי צילום צופית דוני

בשינויי מזג האוויר שלמה יורד לקהל לראשונה מאז הקורונה (4.3.2020 לכל המדקדקים), וכמה שהיינו צריכים את החיבוק הזה, את הקרבה.

אחרי הכל את שיר מרגש מתמיד, ואחריו אבסורד המדויק, וכמה מוזר איך לא מצאו תרופה לנשמה הפצועה של בני האדם. שלמה הוא כנראה הדבר הכי קרוב לכך.

סא”ל תומר גרינברג ז”ל מחייך אלינו מהמסך, כאשר אלמנתו אשירה בקהל, והקהל מצידו עומד כולו ומוחא כפיים לזכרו, לכבודה.

שלמה ארצי צילום צופית דוני

לאחר מכן שלמה שר את ארץ חדשה בביצוע מרטיט לב שלא משאיר עין יבשה גם אצל הקשוחים ביותר.

בפתאום כשלא באת, בו רז שמואלי השתלבה מקסים, שלמה יורד לסיבוב קהל נוסף, ובסוף השיר עובר ללשון זכר, ומקדיש אותו לכפיר ביבס שציין יום הולדת בשבי, וכולנו כל כך רוצים לראות בחזרה. מחכים לו חודשים, בלי אוויר וגוף.

לאחר ששלמה שר אותו באזכרה, האיש ההוא חוזר לבמה לאחר שנים של העדרות.

בשקט בשקט מהווה הפוגה מזכרון אחד לזכרון אחר, ואחריו האהבה הישנה מוקדש לזכרו של אופק ארביב, לוחם צנחנים אשר נרצח בפסטיבל נובה. אופק היה אמור לחגוג היום את יום הולדתו, והקהל מחבק את המשפחה שבהיכל.

מגיעים להרדופים – וואו. וואו. שלמה נטו, בשיאו.

מהרדופים שלמה ממשיך לאחיו הצעיר, גבעה אחת, ובכך סוגר את טרילוגיית נתן יונתן על הבמה היום, יחד עם האיש ההוא.

עוברים קצת לאלבום ירח, עם פעם תורי הנהדר ואחריו קצת משונה, ועוד סיבוב בקהל, כששלמה שוכח את המילים, ויש מי שמזכירה לו.

הסיבוב בקהל מעלה את הבית שלך, ושלמה נעתר לבקשה ומוסיף עוד ביצוע מרגש עד כאב לרפרטואר הבכי היום.

השיר הבא הוא לנגב לך את הדמעות, כשאיכשהו היום הוא יותר הוריד לי דמעות מאשר ניגב.

עצירה לרגע משמח, להצעת נישואין בקהל, שמתקיימת על אף הסקפטים בקהל שמציעים לבחור להתחרט, ושלמה שמזכיר שבסוף מתגרשים. מזל טוב שגיא ובחירת ליבו.

לרגל המאורסים הטריים, מגיע תרקוד, וממשיך באופן טבעי לואלס בחמש ושלושים, שירים שבימי כתיקונם הופכים לריקודי קהל, והיום אין מי שמעז לקום לרקוד.

מגיע איסלנד, מה קורה לנו כשרע לנו בפנים?

את מלך העולם, שבחודשים האחרונים הפך לשיר זיכרון קורע לב, מקדיש הפעם שלמה לחברו הפצוע עידן עמדי. עדשת המצלמה תופסת את חיים ילין מבארי, והדמעות ממשיכות.

שלמה ארצי צילום צופית דוני

שדות של אירוסים הנפלא ואחריו לתת ולקחת.

יותר מזה אנחנו לא צריכים, הפך לאחד מהמנוני המלחמה. שלמה מבצע אותו כשברקע תמונות החטופים שלנו שנמצאים 100 יום בגיהנום. תן שיחזרו שוב לביתם. יותר מזה אנחנו לא צריכים. באמת.

ירח מסמן שמתקרבים לסוף ההופעה (ואולי אני חוטאת פה קצת לסדר השירים), אחריו מגיע תתארו לכם, עולם פחות עצוב ממה שהוא ככה.

לסיום – שלא ייעלמו הדברים היפים, עוד שיר שחזר לבמה מתהומות הצוותא, ומסיים את ההופעה במקום לא עוזב את העיר המסורתי. כי אין שום קשר בין ההופעה הזו לבין שגרה.

מי ייתן, ושלא ייעלמו הדברים היפים

מעינינו כל יום ויום

שנדע להפנים שנדע להבחין

בין הרע והטוב

שלמה ארצי צילום צופית דוני

שלמה הוא הכי ארצי שיש. הוא אחד ויחיד, והגדול מכולם. מבחינתי זה לא בגלל השואו, זה לא בגלל הלהיטים, זה בזכות הרגש שהוא מביא איתו, בזכות המילים הכה חדות, שגם בחלוף השנים נותרות רלוונטיות, בזכות היכולת שלו לשיר את הכאב. הייתה חוויה בלתי נשכחת, מכאיבה מחד ומרפאת מנגד. הופעה שהזכירה לכולנו בזכות מי אנחנו פה, ונתנה תקווה שעוד יגיע הזמן בו נחזור לרקוד ולשמוח.

רוצה לקבל עדכון על הופעות נוספות של שלמה ארצי ? לוחצים כאן ונרשמים בחינם>

כתבה וצילמה: צופית דוני

שלמה ארצי סקירת הופעה בזאפה אמפי שוני מאי24

אז מסתבר שביום כזה עוזבים הכל ונוסעים לשוני, גם כשיש פקקים לא הגיוניים בדרך. אי אפשר לתאר את מה שהלך שם, חוץ מוואו. וואו. וואו. עברו מאז 12 שעות ואני עדיין באדרנלין ובהיי מטורף, זה אומר הכל מבחינתי. שואו אדיר, ביצועים מעולים, כששלמה שר, רוקד ומחייך, באנרגיות שיא, לא מתעייף לרגע, וכל זאת יחד עם […]

זמן קריאה: 2 דק'

שלמה ארצי בהיכל התרבות

שלמה ארצי (אפריל 2023) בהיכל התרבות תל אביב | פוסט אורחת לפני הכל, גילוי נאות: אובייקטיביות לא תהיה פה. שלמה זו האהבה הגדולה. זה שהשירים שלו חורצים לי את הלב ונכנסים עמוק פנימה. שלמה חזר לבמת ההיכל אחרי חודשיים של העדרות, והתקבל בתשואות. ההופעה הזו היתה מרגשת מהרגע הראשון, מפגן אהבה ענקי, והשורש ר.ג.ש יחזור […]

זמן קריאה: 2 דק'

שלמה ארצי

שלמה ארצי הוא אחד הזמרים והמוזיקאים הגדולים והעל זמניים. בשנת 2023 בחרה בו ועדת פרס ישראל כחתן הפרס לזמר עברי, אך ארצי סירב לקבלו על רקע המחלוקות בנושא המהפכה המשפטית, ונימק: “בעיתוי הנוכחי, כשהמדינה שלנו פצועה ושסועה, אני מרגיש שקשה לי לקבל את הפרס ולכן אני נאלץ בצער לוותר על הכבוד הגדול הזה” בהופעות של […]

זמן קריאה: 2 דק'
18 ביולי
בחוץ
שלמה ארצי באמפי מבשרת ציון
25 ביולי
ישיבה
מאחורי השירים עם שלמה ארצי – אירוע גאלה
1 באוגוסט
בחוץ
שלמה ארצי – אמפי קיסריה 1.8.24
15 באוגוסט
ישיבה
שלמה ארצי מארח את דודו טסה- טו באב בהיכל מנורה
5 בספטמבר
ישיבה
שלמה ארצי מארח את עמיר בניון | בריכת הסולטן ירושלים